V Makroregionelne Warsztaty improwizacji fortepianowej i organowej

Dnia 07 listopada 2017 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie odbyły się pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej - Region Wielkopolski makroregionalne warsztaty improwizacji fortepianowej i organowej skierowane do nauczycieli i uczniów szkół muzycznych. Zorganizowanie imprezy ściśle powiązane jest z nauką przedmiotu improwizacja fortepianowa dla uczniów klas rytmiki i nauką przedmiotu improwizacja organowa w SM II st.. Na warsztaty zgłosiło się szesnastu nauczycieli. Wśród zainteresowanych było liczne grono uczniów. Uczestnicy reprezentowali następujące szkoły muzyczne:
ZPSM w Gnieźnie, ZSM w Słupcy, PSM I i II st. w Kaliszu, SM I st. w Odolanowie, PSM I i II st. w Inowrocławiu, PSM I i II st. w Koninie, SSM I st. w Tarnowie Podgórnym oraz Akademię Muzyczną w Poznaniu.

Warsztaty rozpoczęły się wykładem dr hab. Tomasza Orlowa, który był wprowadzeniem w tajniki przedmiotu objaśniając podstawowe zagadnienia dotyczące nauki improwizacji.

Po krótkiej przerwie odbyły się zajęcia praktyczne z uczniami w trakcie których nie brakowało pytań do prowadzącego. Wykładowca podsumowując określił kierunki działania w pracy indywidualnej uczniów. Warsztaty zakończyły się koncertem improwizacji dr hab. Tomasza Orlowa w różnych stylach muzycznych, podziw obecnych wzbudziło wykonanie na podany temat Preludium i fugi w stylu niemieckiego baroku a także sonaty w stylu romantycznym.

Po koncercie dyr. ZPSM w Gnieźnie mgr Rafał Stańczak podziękował wykonawcy za wspaniały koncert i przeprowadzenie warsztatów a uczestnikom za przybycie. Obserwując duże zainteresowanie tematem improwizacji i jej praktyczną nauką obiecał że jeśli będzie taka możliwość kolejna edycja odbędzie się za dwa lata.

Widząc duże zainteresowanie metodami prowadzenia nauki improwizacji, przedmiotu do którego brakuje podręczników metodycznych organizowanie takiej formy doskonalenia zawodowego jest bardzo pomocne dla nauczycieli tego przedmiotu w szkołach muzycznych.